Тераса в будинку зазвичай використовується як місце відпочинку і приємного проведення часу. Тому господарі намагаються продумати її облаштування так, щоб створити в цьому приміщенні максимальний комфорт. Важливо продумати не тільки конструкцію, а й стиль споруди, матеріал, двері на терасу, її декоративне оформлення, обігрів та інше.
По суті, тераса – це відкритий подіум. Для її будівництва найкраще підходять матеріали, придатні для використання в агресивних зовнішніх умовах. Найбільш довговічним, практичним і естетично привабливим є деревно-полімерний композит. Тераса може мати навіс і огорожі, доповнюватися іншими конструктивними і декоративними елементами. За видами можна виділити кілька варіацій. Це різновиди будівельних нюансів і архітектурного оформлення.
- Відкрита тераса – найпоширеніший тип і найпростіший у зведенні. Являє собою настил без даху, який може бути огороджений перилами або без них.
- Крита тераса – обов’язково має дах по всій площі тераси або в певній її частині. Така конструкція надійно захищена від опадів і ультрафіолетових променів.
- Однорівнева – це майданчик, розташований в одній горизонтальній площині. При зонуванні простору використовують перегородки, живоплоти, перголи, шпалери та інші елементи.
- Багаторівневі – можуть мати кілька заглиблень і підвищень, що надає конструкції складної форми і вражаючого каскадного дизайну. За допомогою рівнів можна ефективно розділити простір на зони без перегородок.
- Окремо стояча – зовсім не нагадує перголу, але має свої особливості. Вона обов’язково з’єднана з основною конструкцією переходом, більш просторово відкрита, не створює відчуття усамітнення.
- Крита тераса, прибудована до будинку, інша споруда, зазвичай поєднується з ганком і є частиною вхідної групи.
- Тераса з літньою кухнею – можна і зовсім облаштувати на терасі літню кухню, щоб не тільки приймати тут їжу, а й готувати. Для відкритого варіанту майданчика підійдуть газова (від балона) або електрична (від мережі або генератора) плити. В ідеалі вам знадобиться ще кран із проточною водою і каналізаційний злив. Але без них можна обійтися.
Терасу можна влаштовувати на плоскому даху або на верхніх поверхах будівель, як балкон або лоджію. Красиво буде виглядати крита тераса, яку можна прилаштувати практично в будь-якому місці, з цокольного або фасадного боку будівлі.
Для чого призначені тераси?
Патіо – відкритий майданчик легкого типу на задньому дворі, призначений для відпочинку, споглядання природи, культурного проведення дозвілля. Його можна швидко організувати з пустотілої композитної дошки.
Еспланада – великий майданчик з твердим покриттям, зазвичай розташований біля водойми.
Мангальна зона – споруда, призначена для приготування їжі та культурно-розважальних заходів. Може бути критою, частково критою або повністю відкритою. Вогнетривка огорожа тераси може бути виконана з цегли або каменю.
Танцювальний майданчик або подіум також можна зробити терасою. Терасна дошка з ДПК добре підходить для всіх типів терас.
Різноманітність геометричних форм терас не обмежена. Вони бувають круглі, овальні, прямокутні, квадратні, зі складною геометрією. Побудована тераса своїми руками повинна мати чітку геометрію і грамотно розраховані розміри.
Ще один важливий нюанс – тераса на швидкорозбірних палях або фундаменті. Фундамент на палях, як правило, не є капітальним. Відповідно, і сама споруда матиме статус некапітальної. Як правило, це дпк або дерев’яна тераса, яку можна легко перенести на будь-яке інше місце.
За типом фундаменту тераси бувають на: стрічковому, монолітному, стовпчастому фундаменті. Поверх фундаменту встановлюється каркас, який виготовляється з дерева, металу або композитних матеріалів (лаги з ДПК). Для прибудови критої тераси до будинку краще спорудити надійний фундамент з бетону.