ДПК або дерево-полімерний композит в якості “вічного дерева”

Терасна дошка

Щоб натуральне дерево максимально довго зберігало всі свої позитивні технічні та екологічні якості, не боялося агресивного навколишнього середовища, геніальні італійські інженери навчилися його консервувати за допомогою пластику. Поговоримо про компоненти цього сучасного будівельного матеріалу та його властивості.

ДПК – це суміш полімерів та деревної стружки

ДПК — продукт, який утворюється в результаті змішування борошна з полімерами, барвниками і адитивами (добавки для поліпшення властивостей матеріалу). Ці компоненти нагрівають так, щоб вони розплавилися і, підкоряючись закону фізики про дифузію, змішалися в єдине ціле. Після отримання однорідної маси суміш виливають у спеціальні форми фасадного профілю або дошки. Звучить просто, але насправді це досить складний процес.

Виробники деревно-полімерних композитних матеріалів використовують різне співвідношення деревного борошна та полімерів. Найпоширенішими пропорціями деревини та полімерів у складі композиту на сьогоднішній день є: 50:50; 60:40; 70:30; 80:20.

Чим більше в ДПК полімерів, тим більше дошка схожа на пластик. Коли багато деревної муки, матеріал активніше вбирає вологу і набухає, через що скорочується термін експлуатації. Оптимальний варіант – рівне співвідношення дерева та термопластичних полімерів, якщо йдеться про ПВХ (полі-вініл хлорид), і співвідношення 70:30 якщо використовується ПП (поліетилен низької щільності). Тоді цей матеріал матиме зовнішній вигляд дерева, але без властивих деревині недоліків.

У сировину додають аддитиви та барвники. Останні – екологічно нешкідливі речовини, які дають змогу суттєво розширювати колірну гаму: від класичних до яскравих новаторських рішень.

Аддитиви, за великим рахунком, — каталізатори, які покращують технологічні процеси та властивості одержуваної продукції. Ці компоненти підвищують вологостійкість виробів, зносостійкість, міцність. А також захищають від старіння під впливом низьких температур та ультрафіолетового випромінювання. Тому композитну дошку можна використовувати у справді суворих умовах.

Наймасовіше поширення ДПК отримав у будівництві та архітектурі. Він застосовується при створенні терас, фасадів, огорож та інших елементів зовнішньої обробки. Близько 70% світового споживання ДПК посідає будівельну галузь. За підсумками 2016 року, світовий обсяг виробництва дерево-полімерного композиту становив 4 млн. т, на суму $5,5 млрд. Лідерами виробництва та споживання виробів із цього багатокомпонентного будівельного матеріалу є США, Китай, Японія, Канада та Німеччина.

Як складові ДПК впливають на їх характеристики

Полімери

Збільшують стійкість до атмосферних впливів (волога, сонячне випромінювання, перепади температур)
Забезпечують точність та сталість геометрії форми
Усувають ризик отримання скал, не дозволяють утворюватися тріщинам і сколам
Нівелюють потреба в обробці (шліфування, фарбування, просочення)

Деревина

Зберігає природність (натуральність) продукції
Гарантує простоту обробки

Аддитиви (стабілізатори та модифікатори)

Роблять матеріали стійкими до мікроорганізмів та комах.
Сприяють однорідності складу
Надають варіативність кольору
Стабілізують властивості