5 порад при виборі терасної дошки

Терасна дошка

Чим обробити підлогу на терасі, веранді, балконі, біля басейну, щоб було і красиво, і практично? Напевно, багато хто ламав голову над цим питанням, стикаючись з численними недоліками традиційних матеріалів, поки в 90-х роках не з’явилася терасна дошка. Спочатку нею облицьовували підлоги на балконах в Японії, а пізніше матеріал стрімко поширився по всьому світу і знайшов широке застосування. Неслизький, стійкий до впливу вологи і сонячних променів, міцний і довговічний, ідеальний для використання на вулиці – все це тільки частина його переваг. Величезний асортимент і поява несумлінних виробників ускладнюють вибір терасної дошки, але наші поради допоможуть вам впоратися з цим завданням.

Переваги терасної дошки

До терасної дошки відноситься група матеріалів, виготовлених або з деревини, або з її використанням. Різні технології виробництва, про які піде мова далі, накладають відбиток на властивості матеріалу, але, тим не менш, всім типам терасної дошки характерні такі загальні основні переваги:

  • стійкість до атмосферних опадів, сонячних променів, високої вологості;
  • простота монтажу і догляду;
  • величезний вибір кольорів і фактур, що дозволяє без зусиль знайти  рішення;
  • матеріал не гниє, не вигоряє на сонці і не лущиться;
  • міцність і довговічність.

Не дивно, що при таких властивостях терасна дошка знайшла широке застосування при використанні в умовах зовнішнього середовища. Вона служить набагато краще і довше, ніж звичайна дошка, а по декоративних якостях не поступається їй, перевершуючи при цьому численні альтернативні варіанти.

Види терасної дошки

Сьогодні під терасною дошкою розуміють кілька типів покриття. Якщо одні складаються з натуральної деревини або термообробленої деревини, то інші – з деревної муки і сполучних полімерних матеріалів. Які особливості у цих дошок?

Терасна дошка з натурального дереваТерасна дошка з натурального дерева
Для виробництва такої дошки використовується масив дерева. Так як матеріал надалі буде експлуатуватися в умовах зовнішнього середовища при підвищеній вологості і під впливом сонячних променів, деревина повинна бути від природи міцною, вологостійкою і стійкою до температурних коливань. Найкраще підходять ті породи дерев, які ростуть в аналогічних умовах. Це екзотичні дерева, в числі яких секвоя, мербау, тик, ярра, Гарапа і кумару. Серед вітчизняних порід найбільш відповідають вимогам модрина, а також дуб і ясен, адже їх міцність при намоканні зростає, а це незамінний властивість для терасної дошки.

Від інших облицювальних матеріалів з натурального дерева терасна дошка відрізняється наявністю рифлення на лицьовій поверхні, а також поздовжніх пропилів. При виробництві деревину обробляють спеціальними речовинами, підвищуючи її стійкість до гниття і шкідників.

Серед головних переваг матеріалу варто відзначити екологічність, можливість фарбування або тонування дерева в певний відтінок.
Серед мінусів наявність природних деревних включень, типу сучків і тріщин, але це додає покриттю особливий шик. Після укладання поверхню такої дошки іноді доведеться додатково обробляти захисними матеріалами.

Терасна дошка з термоясеняТерасна дошка з термообрабробленої деревини
Технологію обробки деревини високою температурою використовували ще вікінги. У наш час в Німеччині та Фінляндії цей процес був вдосконалений, і тепер деревина «загартовується» завдяки впливу пара з температурою близько 2000С. Така обробка дозволяє повністю змінювати властивості дерева, роблячи його практично інертним до дії вологи, ультрафіолету та інших негативних факторів. При цьому вдається зберегти максимальну екологічність, адже ніякі лаки і просочення при цьому не використовуються.

Оброблена паром деревина отримує оригінальну красиву текстуру, вона більш рівно реагує на зміни температури, отримує високу опірність до гниття. Природно, термін служби також підвищується. З мінусів варто відзначити тільки підвищену вартість такої дошки.
Що ж стосується порід деревини, то використовуватися може модрина, граб, сосна, дуб, бук, ясен та інші.

Терасна дошка дпкТерасна дошка з деревинно-полімерного композиту
Терасна дошка з деревинно-полімерного композиту (ДПК) також називається композитною або палубною. Сьогодні вона набуває найбільшої популярності за рахунок своєї прийнятної ціни, відмінного зовнішнього вигляду і феноменальних експлуатаційних якостей.

До складу дошки з ДПК входять такі компоненти:

  • органічний або мінеральний наповнювач. Це тирса, дерев’яна стружка або ж скловолокно, деревне борошно;
  • сполучний матеріал. Він може бути штучного походження (найчастіше використовується поліетилен, полівінілхлорид і поліпропілен) або природного походження (наприклад, зерновий крохмаль або відходи паперового виробництва).

В абсолютній більшості випадків використовується полімерне сполучне, і, в основному, це:

  • поліетилен. Найдешевший варіант, що володіє деякими недоліками. Матеріал виходить менш міцний, більш стирається і слизький, ніж виготовлений на основі інших полімерів;
  • ПВХ. Дошка з використанням ПВХ буде відрізнятися більш високою ціною, але і такими відмінними експлуатаційними якостями, як висока щільність, стійкість до вогню, відсутність ефекту ковзання при попаданні води.

Забарвлюватися ДПК може безпосередньо при виробництві в масі або вже після виготовлення. При першому способі фарбування, природно, стійкість кольору буде вище.

Переваг у матеріалу дуже багато, серед них, звичайно ж, стійкість до вологи, цвілі, низьких температур, а також широкий вибір кольорів.
Серед мінусів здатність подовжуватися при впливі високих температур, що необхідно враховувати під час монтажу.
Якщо у ваших планах придбати саме такий вид терасної дошки, то при виборі варто враховувати рівномірність розмішування компонентів суміші. Порожнечі і колірні вкраплення повинні повністю бути відсутніми – це показник якісного матеріалу, який прослужить довгі роки. Роздута і хвилеподібна поверхня видають порушення технології виробництва.

Яким повинен бути профіль

Терасна дошкаТак як терасна дошка використовується в умовах впливу зовнішнього середовища, де не виключено випадання опадів, важливо, щоб при намоканні поверхня не ставала слизькою. В іншому випадку на відкритий балкон, терасу або патіо після дощу неможливо буде вийти. Для вирішення цієї проблеми терасної дошці надають рифлений профіль. Гладка дошка зустрічається набагато рідше.

При попаданні на рифлену поверхню вода рівномірно розподіляється між ребрами профілю, і людина наступає тільки на них, тому шанс посковзнутися зводиться до нуля. У рифленої поверхні є й інша сторона: в поглибленнях може збиратися бруд, залишки гілок, сухі листя та інше сміття. Очистити поверхню від такого забруднення нескладно: достатньо лише направити струмінь води від шлангу.

Залежно від того, де буде використовуватися дошка, і який ступінь ковзання необхідна, вибирають матеріал з різною частотою і глибиною поздовжніх пропилів. Якщо хочеться максимально убезпечити себе, то краще вибирати дошку з більш частими і глибокими пропилами.

Що ж стосується кольору покриття, то його варто вибирати, виходячи з відтінку підлогового покриття в будинку, щоб не було різких переходів. Пам’ятайте, що терасну дошку з натуральної деревини завжди можна перефарбувати.

Як особливості терасних дошок впливають на місце їх укладання

Сфера використання терасної дошки сьогодні дуже широка: незасклені балкони, тераси, садові доріжки, патіо, простір біля басейну, а також паркування, сауни і лазні, причали, веранди і т.д. Природно, у всіх цих випадках матеріал повинен володіти трохи відмінними властивостями. Перший параметр, на який варто звернути увагу, – це щільність. Відповідна інформація повинна бути вказана на упаковці, в крайньому випадку, можна уточнити дані про щільність у продавця.

Балкони і лоджії – це місця з мінімальною прохідністю, тому тут можна використовувати дошку з не найвищою щільністю. Місця біля басейну хоч і піддаються невеликому навантаженню, так як люди тут ходять босоніж, але піддаються постійному впливу вологості. Саме тому в цих випадках краще використовувати дошку середньої щільності, так чим вище щільність, тим менше матеріал вбирає вологу.

Місця, де люди ходять в грубому взутті, а це тераси, альтанки, садові доріжки, краще обробляти щільною дошкою, інакше через деякий час можна помітити на матеріалі «витолочену доріжку».

Залежно від навантаження буде використовуватися дошка з різною товщиною, а ділиться вона на такі типи:

  • тонка (при товщині 19-22 мм);
  • середня (при товщині до 30 мм);
  • товста (при товщині до 48 мм).

Топ 5 світових виробників

Великий попит на терасну дошку народжує постійно зростаюча пропозиція. Це добре для покупців, адже вибір тільки розширюється, але, з іншого боку, подібна тенденція змушує бути все більш обережним, адже з кожним днем ​​на ринок виходить все більше  виробників, які бажають отримати миттєву вигоду.

Хитрі вітчизняні продавці часто йдуть на хитрість і видають китайську продукцію за французьку і шведську, де виробництва терасної дошки немає. Якщо якість стоїть на першому місці, краще трохи переплатити і віддати перевагу зарекомендували себе закордонним компаніям, або ж деяким вітчизняним компаніям, які вже багато років поспіль тримають марку.

Relazzo Classic Террасная дошка з ДПК марки Relazzo Classic виробляється відомою компанією REHAU. Виробник існує більше 60 років і за цей час встиг закріпитися як лідер в сфері полімерної промисловості. Терасна дошка компанії – це одне з найкращих пропозицій на ринку підлогових покриттів для вулиці. Це надійний, практичний і гарний матеріал, який виробляється за власною технологією з поліпропілену, деревних волокон, а також біологічних і мінеральних компонентів. Продукція з успіхом використовується в умовах як холодного, так і жаркого клімату.

Thermory Виробництво знаходиться в Естонії, продукція користується популярністю по всьому світу. Компанія пропонує термооброблену терасну дошку, а спеціальна технологія дозволяє виробляти довговічну і міцну продукцію, яка завдяки спеціальним маслам виглядає дуже красиво. Використовується деревина ясена, ялини і сосни.

Legro  Угорська компанія представляє на вітчизняному ринку терасну дошку з ДПК, яка виробляється з використанням поліпропілену, деревної складової і додаткових добавок, що додають матеріалу прекрасний зовнішній вигляд і практичність. Все це в поєднанні з простотою монтажу і широким асортиментом пояснює популярність продукції виробника.

Grinder Німецький виробник композитної терасної дошки, який застосовує власні розробки при виробництві продукції, що і пояснює її надійність і високу конкурентоспроможність. В асортименті не так багато різних відтінків, але всі вони класичні і легко впишуться в будь-який інтер’єр.

Woozen Крупна південнокорейська компанія LG Hausys входить в концерн LG і випускає терасну дошку з ДПК під торговою маркою Woozen. Хоч на ринку даного будівельного матеріалу компанія представлена ​​всього 5 років, вона вже встигла відзначитися. Використовується спеціальна технологія тиснення, яка дозволяє робити композитну дошку так, що вона максимально нагадує природне дерево, але за властивостями набагато перевершує його. Подібних пропозицій поки немає у інших виробників.