Якщо ви зробили для будинку вентильований фасад, рано чи пізно доведеться подбати про те, щоб повернути йому привабливість. Найпростіший спосіб зробити будинок красивим – пофарбувати фасадну дошку спеціальними складами. При цьому дуже важливо дотримуватися технології фарбування фасадної дошки і підібрати для неї відповідну фарбу або прозоре лакове покриття.
Правила фарбування вже готового фасаду
Перед початком фарбування будь-якого дерев’яного покриття важливу роль відіграє якість виконаних підготовчих робіт:
- очищення від пилу за допомогою залізної щітки та садового обприскувача;
- видалення вогнищ грибка чи цвілі спеціальними антисептичними препаратами;
- зняття старого лакофарбового покриття;
- смола, що виділяється хвойною деревиною, також видаляється шпателем та обробляється спеціальним лаком;
- кріпильні елементи, цвяхи та шурупи повинні бути покриті ґрунтівкою по металу.
Фарбування проводиться за допомогою валика, а для великих за площею поверхонь простіше використовувати фарбопульти. Важкодоступні заглиблення зафарбовуються звичайним пензлем. Залежно від типу фарби, підбирається фінішне лакофарбове покриття.
Види фарб
У минулому для фарбування дерева використовували олійну фарбу, але вона досить швидко втрачала декоративність, розтріскувалася, а в щілини проникала волога. Зараз існує кілька найвдаліших видів барвників для дерев’яної фасадної дошки. Найпоширенішими є:
- алкідні;
- акрилові;
- поліуретанові;
- силікатні;
- силіконові.
Всі перелічені типи фінішного оздоблення мають різний хімічний склад, але добре справляються з основним завданням: захист фасадної дошки від несприятливих факторів.
Найважливішими факторами при виборі фарби для фасаду є ступінь покриваності, здатність протистояти сонячним променям та волозі, вартість та довговічність. Найдовше протистоять несприятливим факторам силіконові фарби: вони здатні зберігати свої властивості до 30 років. Дуже непогані характеристики мають силікатні склади, оскільки у них прекрасна паропроникність. Акрил стійкий до вицвітання, тому будинок не стане різнобарвним до кінця літа.
Щоб пофарбувати пиломатеріали з модрини, краще використовувати спеціальні типи фарб.
Гарний малюнок фасадної дошки краще не зафарбовувати, а наголосити на ньому. Саме тому рекомендується використовувати не покриваючі, а напівпрозорі покриття. Ви отримаєте стіну приємного відтінку, але не втратите можливість милуватися природною красою деревини. У деяких випадках застосовують прозорі масла і лаки: вони чудово справляються із захистом деревини і повністю зберігають її відтінок.
Багато виробників лакофарбових покриттів випускають спеціальні склади для дерева, які містять антисептик. У цьому випадку терміни ремонту скорочуються, адже можна відмовитися від попереднього просочення фасаду. Іноді можна зустріти й складніші комбінації, зокрема – склади, які потребують грунтівки.
Чи варто купувати вже пофарбовану дошку
Пофарбована фасадна дошка має цілу низку переваг перед аналогічною необробленою. Вона не боїться прямого сонячного проміння, забезпечує додатковий захист від підвищеної вологості, а також має більш привабливий зовнішній вигляд. Саме тому важливо, щоб фарбуванням займалися виключно професіонали з компанії виробника. Тільки досвідченому майстру вдається досягти необхідної насиченості відтінку та потрібної текстури. Якщо фарбування здійснюється в цехових умовах – якість і надійність такого покриття будуть на порядок вище, ніж від фарбування вручну.
Щодо самого процесу фарбування, то ретельно відшліфований планкен покривається трьома шарами фарби. Перший називається кривим і повністю зафарбовує колір вихідної поверхні. Крім того, до складу первинного шару можуть входити різні антисептики, що зберігають деревину від утворення грибків та плісняви.