На сучасному ринку терасових покриттів широко представлена продукція вітчизняних, європейських, американських, китайських компаній. Матеріали відрізняються за якістю, дизайном, технічними властивостями, експлуатаційними характеристиками. В основі цих покриттів – різна сировина, яка, в першу чергу, зумовлює специфічні особливості кінцевого продукту.
На даний момент виробники пропонують палубну (терасну) дошку з натурального дерева, термодерева, деревно-полімерного композиту. Вироби в різному ступені відповідають вимогам до декінгу в тому, що стосується вологостійкості, міцності, стійкості до зношування, тривалості експлуатації та інших кліматичних і механічних чинників. Кожен з матеріалів заслуговує на спеціальну увагу не тільки з боку виробників, які використовують його в якості сировини для своєї товарної продукції, але і з боку споживачів цієї продукції.
Терасна дошка з термодерева
Це матеріал – результат технологічного прогресу в сфері деревообробної промисловості. По суті, це новий вид деревини, яка проводить тепло, а, значить, і холод, гірше природного, що забезпечує стабільну температуру покриття для тераси і інших поверхонь.
Технологію виробництва термодерева винайшли в Фінляндії. В її основі лежить принцип тривалого (від 24 годин до 6 – 7 діб і більше) витримування деревини в герметичних камерах – автоклавах при підвищеній температурі (180 – 240 град. С), без доступу повітря, в захисній атмосфері перегрітої водяної пари. В результаті термування деревина набуває:
- щільну однорідну структуру, що перешкоджає проникненню (адсорбції) вологи, що мінімізувала її вологе розбухання, усихання і розтріскування;
- високу біотичну стійкість, оскільки втрачає полісахариди (вони розкладаються під дією температури), а з ними – привабливість для гнильних грибів і комах, для яких вони є живильним середовищем;
- підвищену твердість, що наближає її до цінних твердих порід дерева;
- рівномірну тонування (від світлого бежевого до темного шоколадного), що проявляє, підкреслює внутрішній малюнок, що підвищує її декоративну цінність до рівня більш дорогих твердих порід.
Технологія термування досить нова, досвіду її застосування накопичено дуже багато, але все одно термін служби термодошки оцінюється в 5 – 7 разів довше необробленої деревини, або до 20 років.
Найбільш часто термуванню піддаються:
- досить щільна «меблева» деревина – ясен і бук – після термування дає найкращі результати (термоясень, термобук), за сукупністю фізико-механічних і декоративних властивостей наближаються до рівня цінних твердих порід дерева;
- широкодоступна будівельна деревина більш пухкої структури, як хвойних (сосна, ялина) так і листяних (береза вільха, липа та ін.) порід, в результаті термообробки значно підвищує свої фізико-механічні характеристики і декоративну цінність. Найбільш поширені матеріали, виготовлені в такий спосіб – термососна і термоялина.
Терасна дошка з ДПК
Терасна дошка ДПК (композитна терасна дошка) виготовляється з деревинно-полімерного композиту, до складу якого входять:
- подрібнена деревина (деревне борошно, волокна целюлоза);
- полімер (ПВХ, поліетилен, поліпропілен);
- аддитиви, які покращують експлуатаційні характеристики декінгу.
ДПК виготовляється за формою, розміром і видом традиційної терасної дошки. Як матеріал для зовнішнього застосування, за визначенням володіє високими експлуатаційними характеристиками, що перевершують натуральне дерево:
- механічною міцністю і твердістю;
- високою кліматичною і біотичною стійкістю;
- хорошою колірною стабільністю (стійкістю до вигоряння);
- хімічною нейтральністю (стійкістю в агресивному середовищі).
Декоративна цінність і привабливість ДПК може підвищуватися шляхом надання її поверхні різних фактур, введення фарбувальних пігментів з метою надання різноманітних кольорів і відтінків.
Очевидно, через свою полімерну природу, терасна дошка з ДПК не потребує жодного догляду. Унаслідок колірної стабільності і УФ захисту, не потребує навіть в фінішному покритті різними деревозахисними засобами. Термін служби ДПК в якості терасної дошки для зовнішнього застосування, оцінюється в 20 – 30 років.