Методи консервації деревини

Без категорії

Дерево – надзвичайно благородний і елегантний матеріал, який ми любимо використовувати в наших будинках і садах. Завдяки своїм численним перевагам, дерево дозволяє нам насолоджуватися його структурою та красою протягом тривалого часу. Дуже часто, коли ми обираємо деревину, будь то дошки для підлоги, меблі, прикраси або садові конструкції, ми можемо бути впевнені, що вона залишиться з нами на довгі роки. Таким чином ми уникаємо не тільки частих ремонтів, але й додаткових витрат, пов’язаних зі зміною інтер’єру. Однак для того, щоб реалізувати весь потенціал деревини, необхідний правильний догляд і просочення. Тільки завдяки їм ми можемо бути впевнені, що цей матеріал не буде пошкоджений і залишиться з нами на довгі роки.

Навіщо консервувати деревинуЧому варто консервувати деревину?

Стабілізація – це особливий вид обробки деревини, який передбачає безпечне заповнення пор захисними складами. Його основна мета – зберегти декоративні властивості деревини при одночасному підвищенні її міцності, твердості та стійкості до зовнішніх факторів. Такий ефект досягається за рахунок використання спеціальних складів, які мають здатність до полімеризації.   

Це досить трудомісткий і відповідальний процес, до організації якого необхідно підійти з усією відповідальністю і дотримуватися послідовності дій відповідно до обраної технології.   Завдяки консервації деревина набуває таких характеристик: 

  • щільність і твердість; 
  • стійкість до підвищеної вологості, 
  • перепадів температур і ультрафіолету; 
  • стійкість до займання; 
  • непроникність для лакофарбових складів; 
  • стійкість до хімічних і біологічних впливів; 
  • інертність до деформацій і гниття; 
  • декоративність і естетичність; 
  • сприйнятливість до ручної і механічної обробки. 

За деякими припущеннями, обробка деревини для її захисту використовується людиною майже так само давно, як і сама деревина. У літописах є згадки про просочення дерев’яних конструкцій мосту оливковою олією за часів Олександра Македонського.

Методи консервації

Технологічний процес консервації деревини поділяється на два етапи – просочення та полімеризацію.  Залежно від виду, розміру та якості сировини, а також з урахуванням власних можливостей та вподобань, деревину можна законсервувати наступними способами: 

Холодне просочення. Найдоступніший спосіб стабілізації невеликих заготовок, який передбачає замочування деревини в холодному складі. Тривалість просочення становить від 3 днів до 2 тижнів залежно від типу сировини. В якості консервуючих складів використовують різні олії – волоського горіха, тунгову, конопляну та лляну. Гаряче просочення. Комплексний варіант консервації об’ємних виробів з деревини. Тривалість просочення може становити до 2-3 діб і забезпечує більш глибоке проникнення гарячих складів у волокна деревини. 

Поширені методи консервування деревиниВакуумна обробка. Цей спосіб обробки передбачає використання вакуумної камери. Відкачування повітря з камери супроводжується видаленням наявної рідини з дерев’яної заготовки, розміщеної всередині. Далі в камеру подається стабілізуючий розчин, який покликаний заповнити відкриті пори деревини. 

Обробка під тиском. Цей метод схожий на попередній, з тією різницею, що консервація деревини здійснюється за допомогою високого тиску, а не вакууму. Дерев’яну заготовку поміщають в ємність з рідиною і встановлюють в камеру. Під впливом високого тиску з пор видаляється повітря, а порожнечі заповнюються полімеризуючим складом.

Що вибрати для ефективного просочення деревини?

Просочення, яке ми обираємо для захисту деревини, залежить від того, де вона буде використовуватися – в приміщенні чи на вулиці. Просочення можна розділити на водорозчинні та препарати на основі розчинників. Перші зазвичай використовуються для захисту деревини всередині будинку або квартири. Оскільки, незважаючи на відмінні захисні властивості, вони мають погану стійкість до миття. Натомість просочення на основі розчинників набагато стійкіші до зовнішніх факторів, тому їх частіше використовують для захисту меблів і садових будівель.

Просочення для дерева найчастіше виготовляються на основі лляної олії або воску. На олійній основі використовуються для догляду за садовими меблями і терасами, тобто поверхнями, що піддаються прямому контакту з несприятливими і шкідливими атмосферними факторами. Просочення на масляній основі надають дереву свіжого вигляду. Однак просочення на основі воску ефективно захищають деревину від вологи і сонця. Завдяки своїм властивостям воскові просочення роблять матеріал більш гнучким, запобігаючи розтріскуванню та відколам.