Терасна дошка з натуральної деревини потребує особливого догляду, який передбачає використання спеціальних засобів, що надають поверхні певних декоративних та експлуатаційних характеристик. Сьогодні для цих цілей використовують просочення, масла, лаки та фарби. Що краще?
Дошка з деревно-полімерного композиту – гідна альтернатива дерев’яній терасній дошці, яка потребує періодичної обробки поверхні. Терасна дошка з ДПК не потребує особливого догляду, адже цей матеріал позбавлений недоліків, притаманних натуральній деревині. Деревно-полімерний композит стійкий до впливу ультрафіолету, вологи та інших факторів, тому немає необхідності покривати його поверхню лакофарбовими матеріалами, в тому числі і масляними. Хоча, таку процедуру можна виконати. Один раз! Наприклад, масло для терасної дошки з ДПК є засобом підвищення експлуатаційних властивостей терасної дошки, яка після обробки стає менш сприйнятливою до пилу і вологи.
Обробка поверхні терасної дошки маслом
Масляне покриття необхідне для терасної дошки з натуральної деревини. Адже олія чудово відштовхує вологу, підкреслює природну красу деревини, запобігає деформаційним змінам в її структурі та забезпечує додатковий захист від ультрафіолету, стирання і забруднення. Дерев’яна терасна дошка може бути покрита натуральною або синтетичною олією. При цьому воно може бути кольоровим, безбарвним, з восковими добавками, які надають покриттю додаткову гідрофобність.
Чим покрити терасну дошку з ДПК? Для цих цілей існує спеціальне покриття – олійна фарба, яка чудово захищає від негативних впливів, повертає первісний вигляд, полегшує догляд. До складу цього засобу можуть не входити фарбувальні пігменти. Але навіть безбарвна олія користується великим попитом, адже вона освіжає колір поверхні і надає їй антиковзаючі властивості. Олійну фарбу можна наносити без шліфування, за допомогою пензля. Головне, щоб поверхня була сухою, чистою і попередньо обробленою спеціальним засобом. Таке покриття наносять в один шар: через місяць після укладання терасної дошки або через кілька років після введення її в експлуатацію.
Лакове покриття для терасної дошки
Специфічні особливості лаку не дозволяють наносити його на поверхню терасної дошки з деревно-полімерного композиту. Цей матеріал однозначно не потребує такого покриття, чого не скажеш про дерев’яну терасну дошку. Покриття дошки лаком забезпечує натуральній деревині надійний захист. Вона стає практично невразливою для вологи. Звичайно, ефект після нанесення такого покриття зберігається протягом певного часу, який багато в чому залежить від назви лакофарбового покриття. Наприклад, популярними серед споживачів є уретан-алкідні лаки (яхтні або яхтні), які утворюють на обробленій ними поверхні візуально помітну плівку.
Ефект від використання такого матеріалу просто приголомшливий! Адже палубна дошка набуває приємного бурштинового кольору і стає менш вразливою до вологи. Але через кілька років експлуатації лакове покриття на відкритих терасах втрачає свої властивості, чому сприяють низькі температури і вплив води. Мікротріщини з’являються через зниження еластичності покриття, яке поступово втрачає свої властивості, що передбачає його оновлення. Фасадний лак також використовується для терасної дошки з натурального дерева. Цей матеріал має меншу схильність до розтріскування, але не відрізняється особливою зносостійкістю. Тому лакове покриття може знадобитися оновити вже через рік після його нанесення.
Фарбування терасної дошки
Фарбувати терасну дошку з ДПК не рекомендується! Та й не потрібно цього робити. Єдине, що підходить для обробки такої поверхні – це спеціальне масло, яке наноситься один раз для підвищення експлуатаційних та естетичних характеристик поверхні. Приймаючи рішення пофарбувати терасну дошку з натурального дерева, слід розуміти, що фарба створить на поверхні непроникний шар, під яким буде прихована текстура деревини. Для фарбування підійде фарба з категорії “для підлог і терас” або “для зовнішніх робіт”.
Які фарби можна використовувати для фарбування терасної дошки?
Латексні. Такі фарби створюють досить міцне покриття, що багато в чому пояснюється високим рівнем адгезії. При цьому не відбувається закупорювання пор деревини, тому покриття відноситься до категорії “дихаючих”. Крім того, воно не має запаху.
Поліуретанові. Підходить для місць з високою прохідністю, адже такі фарби створюють міцне і довговічне покриття, стійке до стирання.
Водоемульсійні. До їх складу входять акрилові компоненти, які забезпечують високі адгезійні характеристики. Водоемульсійна фарба підходить для відкритих терас, які постійно піддаються впливу зовнішніх факторів.
Масляно-алкідні. Такі фарбувальні склади ідеально підходять для поверхонь, які раніше вкривалися маслом. Масляно-алкідна фарба не вирізняється особливою довговічністю, але незважаючи на це вона має певний попит.