Декінг застосовують повсюдно: від облаштування пірсів до укладання садових доріжок, відкритих терас і обрамлення басейнів. При зміні температури будь-яка терасна дошка з ДПК розширюється або, навпаки, звужується. Щоб на майбутньому настилі не утворювалися горби на стиках, потрібно врахувати особливості монтажу, звертати увагу на склад та інші важливі моменти.
Фактори, що впливають на температурне розширення
Для дошки ДПК допустиме розширення становить 2 мм на 1 метр погонний і проявляється за значних температурних змін. Візуально зміни практично не помітні, оскільки відбуваються дуже повільно. Температурне розширення можна помітити взимку, коли зазори між дошками ширші, і влітку, коли вони звужуються при розширенні декінгу від спеки. Розглянемо причини, які впливають на температурне розширення деревно-полімерного композиту.
Склад ДПК
Різні виробники використовують у складі декінгу різні пропорції сировини та її якість. Перероблена сировина значуща для екології, але вдруге перероблені полімери викликають більше температурне розширення композитної дошки. Для виробництва дошки для тераси Outdoor застосовуються тільки первинні матеріали. Деревно-полімерний композит на 65% складається з деревного борошна, на 30% з полімерів і 5% добавок і барвників.
Довжина декінгу
Що більші фізичні параметри декінгу, то більше впливає на нього спека і холод. Довгі терасні дошки (близько 6 м) при підвищенні температури розширюються на 8-10 мм.
Інший варіант настилу – «садовий паркет», який укладають квадратами з декінгу, розпиляного на рівні відрізки (0,5-1 м). Таке покриття забезпечує невелике розширення терасної дошки, а за рахунок нещільного стикування утворюється додатковий стік води.
Особливості монтажу та кріпильні елементи
У процесі укладання терасоні дошки з деревно-полімерного композиту кріпляться до лаг сталевими або пластиковими кліпсами (кляймерами). Вони фіксують декінг у плаваючому положенні, тому теплове розширення не змінює геометрії цільного полотна. При цьому кріплення надійно фіксує дошки, вони не зрушуються з місця.
Жорстке кріплення на саморізи, навпаки, спровокує утворення тріщин, зламів. Фіксований зазор потрібен тільки для крайньої дошки біля стіни і торцевих панелях. Їх кріплять на кляймери і пару саморізів. Так задають напрямок для теплового розширення від стіни і краю полотна.
Щоб тераса з ДПК прослужила довше, слід враховувати технічні зазори від 2 до 5 мм між дошками і на стиках. Відступи потрібно залишати обов’язково, вони забезпечують провітрювання і компенсують люфт полотна. За ширших зазорів можливе утворення зламів. Маленька відстань між дошками при тепловому розширенні коробить стики полотна.
Температура середовища під час укладання дошки
На якість покриття тераси або альтанки впливає не тільки технологія, а й погодні умови. Прогрів повітря і поверхні дошки утворює під час монтажу різне розширення, що впливає на розмір кінцевих зазорів.
Під час вибору дошки для тераси, насамперед, цікавтеся складом виробів. Будматеріали з первинної сировини міцніші і служать довше, не утворюючи тріщини, злами і відколи. Довший декінг більше схильний до теплового розширення, тому оптимально використовувати дошки довжиною 3-4 м.
Для кріплення обирайте кляймери, які зберігають поздовжні та поперечні зазори в полотні незалежно від спеки чи холоду. Слід з точністю дотримуватися допустимої відстані між дошками ДПК. Щоб уникнути помилок при укладанні декінгу зверніться в професійну компанію. Досвідчені інженери і монтажники зроблять точний розрахунок і проведуть якісний монтаж за перевіреними технологіями.