Оздоблення термодеревом все частіше застосовується для фасадів будівель. Особливо воно характерне для сучасних приватних будинків. Термодерево вважається молодим матеріалом, проте спроби створити його мали місце ще в давнину. Сучасні технології термічної обробки деревини зародилися у Фінляндії майже 100 років тому. Фінська технологія і зараз вважається однією з найпоширеніших у виробництві термообробленого дерева. У Фінляндії багато будівель у сільській місцевості – дерев’яні. І розробка такої технології була покликана поліпшити експлуатаційні властивості основного матеріалу, використовуваного для будівництва будинків. Так і було встановлено, що характеристики дерева поліпшуються при його сушінні та подальшій обробці високотемпературною парою.
Поступово термодеревина набула свого поширення не тільки у Фінляндії, а й в інших європейських країнах. Цьому також посприяв розвиток екологічного руху. Термодерево – екологічно чистий пиломатеріал, під час виготовлення якого не застосовуються токсичні хімікати. Тому він і виграв конкуренцію в інших модифікацій дерева, які виробляються з використанням різних хімічних реагентів.
Переваги термодеревини при зовнішньому оздобленні
Монтаж деревини, що пройшла термічну обробку, як фасад приватного будинку, має такі переваги порівняно з облицюванням із використанням інших матеріалів:
- довговічність;
- стійкість до потрапляння вологи на поверхню панелей;
- стабільність геометричної форми;
- збереження в процесі термообробки природної текстури і відтінків.
Облицювальні роботи на фасаді
Змонтувати окрему конструкцію за допомогою планкена з термодерева можна своїми руками. Це можливо завдяки невеликій масі панелей планкена, якими можна швидко обробити фасад будинку.
Планкен буває прямим, скошеним і з пазами. Ширина панелей планкена може бути від 70 до 90 мм, а його товщина становить до 20 мм. У випадку зі скошеним планкеном кут між лицьовою і бічною стороною однієї панелі може становити від 30 до 65 градусів. Планкен може бути виготовлений з різних порід дерева, що пройшли термообробку – як листяних, так і хвойних.
Монтаж термодерева у випадку з планкеном здійснюється на обрешітку. Вона попередньо фіксується на стіні, яка готується до облицювання. Між обрешіткою і панелями планкена можна встановити гідроізоляційну плівку. Також туди можна вставити утеплювач, в якості якого найчастіше застосовують мінеральну вату.
Варіанти облицювання
Встановлення термодеревини на фасад можливе у двох варіантах:
- закритий;
- відкритий.
У першому випадку панелі пиломатеріалу розкладаються на рівній поверхні, що відповідає висоті стіни. На неї попередньо наноситься трафарет майбутнього каркаса. На дошки накладаються металеві планки. Кожна з них повинна мати ширину трохи більшу, ніж у панелі планкена. Потім кожна панель кріпиться до пластини саморізами. Після цього конструкція переноситься безпосередньо на стіну.
Відкритий метод кріплення простіший у самостійній реалізації. Так, панелі планкена кріпляться безпосередньо на лаги підготовленої обрешітки. Як металовироби також використовуються саморізи. Краще використовувати саморізи з нержавіючої сталі, щоб на них не виникло корозії.