Терасна дошка являє собою деревно-полімерний композит (ДПК). Це сучасний будівельний матеріал з чудовими естетичними та експлуатаційними характеристиками. Як випливає з назви, терасна дошка ДПК найчастіше застосовується для спорудження терас. Але це далеко не єдина сфера її застосування. Часто терасну дошку використовують для оформлення ґанку будинку. Спорудити ґанок для приватного будинку з терасної дошки – завдання, з яким впораються навіть не професіонали. Адже цей матеріал відрізняється простотою монтажу.
Етапи робіт
Весь процес будівництва ґанку з терасної дошки складається з трьох етапів:
- Закладка фундаменту.
- Створення міцного каркаса.
- Безпосередньо монтаж терасної дошки.
Початку робіт має передувати підготовка проєкту майбутнього ґанку і складання його детального креслення. Базовий набір інструментів передбачає наявність шуруповерта, молотка, циркулярної пилки, перфораторного дриля, рулетки, будівельного рівня і кріплень, придатних для ДПК.
Закладання фундаменту
Перш ніж будувати ґанок з терасної дошки своїми руками, потрібно створити надійну основу для майбутньої конструкції. Для цього викопують неглибокий котлован потрібного розміру і засипають у нього будівельні матеріали для створення піщано-гравійної дренажної подушки. Бажано помістити на дно котловану шар геотекстилю для запобігання розростання рослинності. Влаштування дренажної подушки необхідне для забезпечення безперешкодного відходу опадів у землю.
Далі приступають до будівництва фундаменту. Для ґанку з ДПК підійдуть такі види фундаментів:
- Фундамент на металевих палях. Це швидке надійне рішення, що підходить для всіх типів ґрунтів, зокрема нестійких. За допомогою паль конструкція може бути піднята на потрібну висоту.
- Фундамент на стовпах також є швидким економічним варіантом. Для стовпчастого фундаменту характерна здатність витримувати дуже великі навантаження.
- Стрічковий фундамент для спорудження ганку використовується досить рідко. Процес його закладання досить трудомісткий і собівартість дуже висока.
- Фундамент у вигляді монолітної плити. Плитний фундамент дуже дорогий і масивний, зате його зручно використовувати як підставу для побудови ганку. Для такої плити обов’язкова наявність ухилу для забезпечення відтоку опадів.
Найоптимальнішим варіантом фундаменту, щоб побудувати ґанок з терасної дошки на металокаркасі, вважається стовпчаста конструкція. Під час робіт по периметру розставляють дерев’яні кілочки, щоб відзначити таким чином місця встановлення стовпів. У позначених точках роблять лунки за допомогою спеціальної техніки або садового бура. При цьому важливо враховувати, що глибина лунок має відрізнятися від глибини промерзання ґрунту в холодну пору року в більшу сторону. Далі в лунки засипається щебінь, і встановлюються самі бетонні стовпи. Після чого залишається лише переконатися в правильності встановлення стовпів і залити їх бетоном.
Створення каркаса
Після того як фундамент готовий, можна приступати до створення каркаса майбутнього ґанку. Основною для металевого каркаса служать профільні труби. Елементи готують до початку робіт. Деталі з металу з’єднуються струбцинами. Надлишки профілю необхідно зрізати під прямим кутом. Далі елементи по черзі зварюються один з одним у заданій послідовності. При використанні оцинкованого профілю деталі з’єднуються між собою за допомогою саморізів. Кожен крок вимагає перевірки відповідності конструкції наявному кресленню. Після закінчення зварювальних робіт каркас покривається ґрунт-емаллю.
Важливий етап робіт – встановлення сходинок ґанку. Спочатку встановлюють тятиву, яка являє собою несучі похилі балки. Для цього потрібні профільні труби. У верхній частині вони мають бути закріплені на майданчику ганку, а нижні краї труб опиняються на бетонній основі. На балках розмічають місця встановлення на ґанок сходинок.
Як здійснюється монтаж терасної дошки
Укладання сходинок починається з верхньої частини ґанку. Між дошками залишають проміжок у 5 мм. Це потрібно, щоб ДПК не деформувалася при розширенні на сонці. Для кріплення початкової дошки використовують спеціальні стартові кляймери. Для монтажу решти сходинок застосовують звичайні з’єднувальні кляймери. Підсходинки можна зробити з терасної дошки. Кутові стики закриваються заглушками.
Настил верхнього майданчика ґанку починають робити із зовнішнього краю. Фіксація також здійснюється за допомогою кляймерів. Торці дощок, що виступають за межі ґанку, обрізають в останню чергу. Кріплення встановлюють на кожну лагу. Не можна підганяти дошки занадто щільно одна до одної, необхідно зберегти проміжок у 5 мм. Варто передбачати вільний простір для розширення дошки. Обшивка верхнього майданчика ґанку терасною дошкою триває в напрямку входу в будинок до повного завершення робіт.